Zbytek (τρυφή tryfē)

Po co więc wyszliście? Zobaczyć człowieka wytwornie ubranego? Ci, którzy wspaniale się ubierają i żyją w przepychu, mieszkają w królewskich pałacach. (Łk 7,25)

ἀλλὰ τί ἐξήλθατε ἰδεῖν; ἄνθρωπον ἐν μαλακοῖς ἱματίοις ἠμφιεσμένον; ἰδοὺ οἱ ἐν ἱματισμῷ ἐνδόξῳ καὶ τρυφῇ ὑπάρχοντες ἐν τοῖς βασιλείοις εἰσίν (Łk 7,25).

John B. Calhoun w latach 1968-1972 przeprowadził znany eksperyment, który w powszechnej świadomości zachował się pod nazwą „mysiej utopii”. W tym doświadczeniu zostały stworzone idealne warunki życiowe dla gryzoni, po czym przyglądano się jak będzie rozwijała się cała populacja. Ku zdziwieniu Calhoun’a życie w zbytku doprowadziło do wyginięcia wszystkich myszy biorących udział w eksperymencie. Gdy Pan Jezus mówi, w sumie, o przeciwieństwie Jana Chrzciciela, święty Łukasz używa słowa τρυφή, co znaczy zbytek, a oznacza wręcz znudzony styl życia . Można rzec, że przeciwieństwem ostatniego proroka Starego Testamentu jest postać ministra z kultowego filmu Miś. Ów dygnitarz mówi: Ja ci powiem: ja już wszędzie byłem. Nie chce mi się. Za to Irena lata jak szalona. Trzeba bardzo uważać, żeby nie zanudzić się światem, bo łatwo przegapić wtedy jego Stwórcę.

pixabay.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s