Zbytek (τρυφή tryfē)

Po co więc wyszliście? Zobaczyć człowieka wytwornie ubranego? Ci, którzy wspaniale się ubierają i żyją w przepychu, mieszkają w królewskich pałacach. (Łk 7,25)

ἀλλὰ τί ἐξήλθατε ἰδεῖν; ἄνθρωπον ἐν μαλακοῖς ἱματίοις ἠμφιεσμένον; ἰδοὺ οἱ ἐν ἱματισμῷ ἐνδόξῳ καὶ τρυφῇ ὑπάρχοντες ἐν τοῖς βασιλείοις εἰσίν (Łk 7,25).

John B. Calhoun w latach 1968-1972 przeprowadził znany eksperyment, który w powszechnej świadomości zachował się pod nazwą “mysiej utopii”. W tym doświadczeniu zostały stworzone idealne warunki życiowe dla gryzoni, po czym przyglądano się jak będzie rozwijała się cała populacja. Ku zdziwieniu Calhoun’a życie w zbytku doprowadziło do wyginięcia wszystkich myszy biorących udział w eksperymencie. Gdy Pan Jezus mówi, w sumie, o przeciwieństwie Jana Chrzciciela, święty Łukasz używa słowa τρυφή, co znaczy zbytek, a oznacza wręcz znudzony styl życia . Można rzec, że przeciwieństwem ostatniego proroka Starego Testamentu jest postać ministra z kultowego filmu Miś. Ów dygnitarz mówi: Ja ci powiem: ja już wszędzie byłem. Nie chce mi się. Za to Irena lata jak szalona. Trzeba bardzo uważać, żeby nie zanudzić się światem, bo łatwo przegapić wtedy jego Stwórcę.

pixabay.com

Komentarz