Potężny (עָרִיץ ʽārîṣ)

Ale Pan jest przy mnie jako potężny mocarz; dlatego moi prześladowcy ustaną i nie zwyciężą. Będą bardzo zawstydzeni swoją porażką, okryci wieczną i niezapomnianą hańbą. (Jr 20,11)

וַֽיהוָ֤ה אוֹתִי֙ כְּגִבֹּ֣ור עָרִ֔יץ עַל־כֵּ֛ן רֹדְפַ֥י יִכָּשְׁל֖וּ וְלֹ֣א יֻכָ֑לוּ בֹּ֤שׁוּ מְאֹד֙ כִּֽי־לֹ֣א הִשְׂכִּ֔ילוּ כְּלִמַּ֥ת עוֹלָ֖ם לֹ֥א תִשָּׁכֵֽחַ׃

Dominus autem mecum est quasi bellator fortis: idcirco qui persequuntur me, cadent, et infirmi erunt: confundentur vehementer, quia non intellexerunt opprobrium sempiternum, quod numquam delebitur.

Potężny (עָרִיץ ʽārîṣ) może znaczyć także „okrutny”. Jest przymiotnikiem odnoszącym się do ludzkiej potęgi, ale używanym przez autorów biblijnych także w odniesieniu do Boga, który jest potężniejszy od wszelkiej ludzkiej potęgi i tylko On może uwolnić od mocy „okrutnika” עָרִיץ (ʽārîṣ). Stąd Izrael nie musi obawiać się potęgi nieprzyjaciół, ponieważ YHWH jest z nim.

W dzisiejszym pierwszym czytaniu (Jr 20,10-13) עָרִיץ (ʽārîṣ) występuje w porównaniu Boga do „potężnego mocarza”: „Ale Pan jest przy mnie jak potężny mocarz; dlatego moi prześladowcy ustaną i nie zwyciężą. Będą bardzo zawstydzeniu swoją porażką, okryci wieczną i niezapomnianą hańbą.” (w. 11). W tym fragmencie עָרִיץ (ʽārîṣ) nie odnosi się bezpośrednio do Boga, ale do “mocarza”, do którego jest On porównany.

W dzisiejszym fragmencie z Ewangelii Mateusza (10,26-33) Pan Jezus aż trzy razy mówi: „Nie bójcie się…”: „nie bójcie się ludzi”, „nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało”, „dlatego nie bójcie się, jesteście ważniejsi niż wiele wróbli”. Nic nie dzieje się poza Bogiem, On wie wszystko, nawet to, ile włosów mamy na głowie.

Żyjemy w czasach, w których wiele wydarzeń, fenomenów, czy ludzkich działań, napawa nas wielkim lękiem o nasze życie, o naszą wolność, czy o naszą przyszłość, potrzebujemy uświadomienia sobie słów proroka Jeremiasza o tym, że to Pan jest „potężnym mocarzem”, że to On kieruje naszym życiem i daje nam życie. Jedynym zagrożeniem, którego naprawdę należy się bać, jest ten, kto chce pozbawić nas uczestnictwa w życiu Boga.

Komentarz