Jedno Słowo

Podziel się słowem,

aby pomnożyć radość

Droga (דֶּרֶךְ derek)

Wy mówicie: “Sposób postępowania Pana nie jest słuszny”. Słuchaj jednakże, domu Izraela: Czy Mój sposób postępowania jest niesłuszny, czy raczej wasze postępowanie jest przewrotne? (Ez 18,25)

וַאֲמַרְתֶּ֕ם לֹ֥א יִתָּכֵ֖ן דֶּ֣רֶךְ אֲדֹנָ֑י שִׁמְעוּ־נָא֙ בֵּ֣ית יִשְׂרָאֵ֔ל הֲדַרְכִּי֙ לֹ֣א יִתָּכֵ֔ן הֲלֹ֥א דַרְכֵיכֶ֖ם לֹ֥א יִתָּכֵֽנוּ׃

Et dixistis: “Non est aequa via Domini”. Audite ergo, domus Israel: Numquid via mea non est aequa, et non magis viae vestrae pravae sunt?

Droga (דֶּרֶךְ derek), ten wydawałoby się zwykły rzeczownik w języku hebrajskim posiada bardzo szeroki wachlarz znaczeń i zastosowań: „podróż”, „zachowanie”, „sposób postępowania, czy życia”, „zwyczaj”, a nawet „los”. Także „historia zbawienia” może być określona jako „droga zbawienia”. Bóg, stwórca mądrości, jest żywo zainteresowany dobrym rezultatem życiowej orientacji ludzkiego życia, ale często zdarza się, że człowiek chodzi swoimi drogami i pogrąża się z dala od szczęścia i dobra. Warto zauważyć, że prorok Ezechiel uczynił z „drogi”, rozumianej jako „sposób postępowania”, temat prorocki.

Istotnie, w dzisiejszym pierwszym czytaniu (Ez 18,25-28) Izrael krytykuje Boga, że Jego postępowanie (דֶּרֶךְ derek) jest niesłuszne i w odpowiedzi słyszymy głos Boga, który ustami proroka zadaje Izraelowi pytanie: „Czy Mój sposób postępowania (דֶּרֶךְ derek) jest niesłuszny, czy raczej wasze postępowanie (דֶּרֶךְ derek) jest przewrotne?”. Jak już z pewnością zauważyliśmy, Ezechiel używa słowa „droga”, mówiąc o postępowaniu Boga i człowieka i to aż 6 razy w dwóch zdaniach. Kto odwróci się od swego złego postępowania, czyli od swej złej drogi, będzie żył.  Warto też zauważyć, że w poprzedzającym nasz fragment wersecie 23, Bóg mówi: „Czy aż tak zależy Mi na śmierci występnego, a nie raczej, aby nawrócił się i żył?”. Czasownik „nawrócił się” w oryginale hebrajskim dokładnie znaczy „wrócił ze swej drogi”. 

Dzisiejsza Ewangelia (Mt 21,28-32) zawiera słowa Jezusa o Janie Chrzcicielu, który, jak mówi, przyszedł do Izraela „drogą sprawiedliwości” i nie uwierzyli mu, natomiast uwierzyli mu celnicy i nierządnice. Izrael widział nawracających się dzięki Janowi grzeszników, ale sam nawet nie pomyślał o jakiejkolwiek zmianie, dlatego celnicy i nierządnice wchodzą pierwsi do królestwa niebieskiego. Często i nam, zaślepionym własnymi opiniami, trudno jest odnaleźć Bożą drogę, dlatego warto modlić się słowami dzisiejszego Psalmu (Ps 25): „Daj mi poznać Twoje drogi (דֶּרֶךְ derek), Panie, naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami. Prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń, Boże i Zbawco, w Tobie mam nadzieję”.

Komentarz

%d