Widzieć

19.01.2020

κἀγὼ ἑώρακα καὶ μεμαρτύρηκα ὅτι οὗτός ἐστιν ὁ υἱὸς τοῦ θεοῦ.

I ja zobaczyłem i zaświadczyli, że Ten jest Synem Bożym.

Dzisiejszy fragment o świadectwie Jana Chrzciciela przywołuje kilka greckich czasowników mówiących o widzeniu. Janowe widzenie zaczyna się nazajutrz. Widzi Baranka. To nowy sposób widzenia, gdyż jest o krok dalej w poznaniu Jezusa. Jan otrzymuje dar widzenia – kontemplacji Syna Bożego.

Nazajutrz Jan będzie już nie tylko widział Jezusa ale przypatrzy Mu się uważnie. Theoria – tak greccy ojcowie Kościoła nazywali doświadczenie kontemplacji. Dosłownie widzieć widzenie. Połączenie dwóch terminów oznaczających proces widzenia. Theaomai i horao.

Szczytem kontemplacji chrześcijańskiej jest widzieć Syna Bożego a w Nim oblicze Ojca.

2 myśli w temacie “Widzieć

  1. Jeśli czytając Słowo Boże, nie zaczepiam jedynie w locie o wierzchołki myśli, jeśli potrafię przysiąść, wpatrując się sercem w natchnione wersety, także moje serce nie jeden raz wykrzyknie: Ja Go przedtem nie znałem! Każde moje „nazajutrz” może być nowym objawieniem Bożej obecności. Ważne jest zatrzymanie, trwanie i wierność codziennemu wpatrywaniu się w Słowo.

    Polubienie

  2. „Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym”. Czy my dziś potrafimy wypowiedzieć te same słowa i zaświadczyć jak Jan ? Jak często spotykamy Jezusa w swoim życiu, czy żyjemy z Nim na codzień?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s